סיורים בתל אביב – להתאהב בתל אביב יפו

סיור בבית הקברות טרומפלדור תל אביב

חיים חקוקים באבן

סיפורי חיים

מסע בזמן לתל אביב הקטנה

סיפורה של תל אביב הקטנה חקוק על מצבות האבן שבבית הקברות הישן של העיר (טרומפלדור). מסע בזמן לתל אביב הקטנה. ביאליק, טשרניחובסקי, דיזינגוף, אחד העם, אריק איינשטיין, שושנה דמארי – במפגש מרגש בבית הקברות הישן של תל אביב.

לפרטים נוספים מוזמנים להצטרף לקבוצת וואצאפ שקטה או התקשרו אלי 052-662-0190 שלחו לי ווצאפ או השאירו פרטים ואחזור אליכם ממש בקרוב..

ישן, חדש, טרומפלדור?

איך קוראים לו באמת?

קוראים לו בית קברות טרומפלדור, קוראים לו בית הקברות הישן של תל אביב אך למעשה הוא בית הקברות החדש של יפו. מסתבר שהכל עניין של נקודת מבט.

 

כך הכל התחיל

בשנת 1902 פרצה ביפו מגיפה קשה, אחת מני רבות. על מנת לעצור את הגיפה הורה הקימיקאם, שליט יפו, להפסיק לקבור את המתים בבתי הקברות הצמודים לעיר. כל עדה ביקשה לרכוש לעצמה שטח חדש. הלך לו שמעון רוקח, מפרנסי היהודים צפונה עד שאיתר גבעת חול במרחק מספק אותה רכש בסכום כסף נכבד. כאשר נקבר המת הראשון כאן, חיתנו על קברו שני יתומים ושתי יתומות על חשבון הקהילה לקול צלילי כינור וחליל, סגולה להפסקת המגיפה. ואכן, ראו זה פלא המגיפה פסקה. אך בית העלמין החדש המשיך לשמש את יהודי יפו. 

סיור בבית הקברות טרומפלדור תל אביב
בית קברות טרומפלדור
כאן בסיור בבית קברות טרומפלדור נמצא את הקשר בין מאורעות תרפא ליום השואה והגבורה

בית קברות ומסביב לו עיר

בשנת 1909 קמה שכונה יהודית חדשה, אחוזת בית, שכונה שתשנה את שמה במהרה לתל אביב. השכונה שהתרחבה בקצב מואץ הגיע עד לגבול  בית הקרות והחלה לחבוק אותו בבתים. בשנת תר"פ בנפול טרומפלדור וחבריו בגליל קיבל הרחוב הצמוד לבית הקברות את השם טרומפלדור ומכאן שמו הרווח בציבור "בית קברות טרומפלדור". בכניסה לבית הקברות נמצא קבר אחים לנרצחי מאורעות תרפ"א שהתרחשו ביפו ומצבה אחת מתוכם מספרת על בחור שעלה לארץ להמשיך ולהגשים את חזונו של טרומפלדור אך מצא גם הוא את מותו כאן. 

עיר של רוח

בוני יפו ותל אביב קבורים במקום. אנשים יידועי שם ואלמונים, כולם לקחו חלק בבניית העיר העברית הראשונה. אנשי רוח וחומר, אנשי חינוך, סופרים. בין המצבות מתגלים סיפורים מרגשים של אהבות נכזבות, חלומות שהתנפצו, אבל גם כאלו שהתגשמו, שהרי אם נרים את הראש למעלה יעידו הבניינים שמסביב שהחלום היה לעובדה.

סיור בבית הקברות הישן של תל אביב טרומפלדור
סיור בבית הקברות הישן של תל אביב ברחוב טרומפלדור הוא מסע מרתק בעקבות האנשים הידועים ואלו שלא, שעשו את תל אביב לעיר המיוחדת שהיא

מסע בזמן

כאן בין המצבות נספר על ביאליק וטשרניחובסקי, אחד העם ומכס נורדאו, חיים ארלוזורוב ומשה שרת. על שושנה דמארי, אפרים קישון  ואריק איינשטיין, על הצייר ראובן רובין ונחום גוטמן…ולא רק…

סיור בבית קברות זה הוא מסע בזמן לתל אביב הקטנה, סיור בין רחובות תל אביב ששמותיהם חקוקים כאן באבן.

* לא ניתן לקיים את הסיור בשבת

גם רגעים קשים

המצבות מספרות גם את הרגעים הקשים שפקדו את תל אביב: מאורעות, גירוש תל אביב ועוד.

סיור בבית הקברות טרומפלדור תל אביב
בית הקברות טרומפלדור

סיירו והתרגשו

׳ שַׂחֲקִי, שַׂחֲקִי עַל הַחֲלוֹמוֹת,
זוּ אֲנִי הַחוֹלֵם שָֹח.
שַׂחֲקִי כִּי בָאָדָם אַאֲמִין,
כִּי עוֹדֶנִּי מַאֲמִין בָּךְ.׳

את הסיור שהתקיים היום בבית הקברות הישן של תל אביב סיימנו עם מילות השיר האופטימיות של טשרניחובסקי לצד קברו.

6 נשים אילתיות הגיעו לעיר הגדולה לחגיגת יום הולדת וכן בחרו דווקא בסיור הזה. איך אמר לי פעם מטייל שבחר לחגוג כאן בסיור את יום הולדתו:׳בשביל ההיסטוריה ונגד ההיסטריה׳.

לא פעם מצאנו את עצמנו משפשפות את העיניים והאוזניים כששוב ושוב נראה היה שההיסטוריה חוזרת על עצמה.
פה ושם ראינו בודדים נכנסים לבית העלמין תרים אחרי קברו של אריק אינשטיין.

האילתיות ביקשו ממני כרטיס ביקור והגישו אותו למטיילים הבודדים. תתקשרו אליה, אתם חייבים לעשות איתה סיור.

ציונות ושורשים

כן הסיור כאן הוא היסטוריה מרוכזת של ציונות ושורשים, על אנשים ידועי שם והאנשים הקטנים שלא נודעו ברבים אבל היו חלק בלתי נפרד מיצירה עברית כמו סיפורו המרגש של ברוך בן ציון ויסמן סיפרנו על עיצוב כמה מהמצבות המיוחדות, שרנו עם כותבי הזמר של הציונות, גילינו על הברחה סודית שנעשתה לכאן והתרגשנו יחד.

׳אַאֲמִינָה גַּם בֶּעָתִיד,
אַף אִם יִרְחַק זֶה הַיּוֹם,
אַךְ בּוֹא יָבוֹא – יִשְׂאוּ שָׁלוֹם
אָז וּבְרָכָה לְאֹם מִלְּאֹם.׳

סיור בבית הקברות טרומפלדור תל אביב
6 חברות אילתיות מגיעות לחגוג יום הולדת דווקא בסיור בבית הקברות הישן של תל אביב

סיפורים בבית הקברות טרומפלדור

גירוש תל אביב

השיגעון הגדול בתל אביב הקטנה ערב פסח, תל אביב הקטנה בת 8 שנים, הימים ימיה הקשים של המלחמה העולמית הגדולה, סימני האביב משדרים מעט אופטימיות

לקריאה >

המלצות על סיור בבית הקברות טרומפלדור

לקוחות מרוצים
והרבה קבוצות ומשפחות שהחליטו לקחת פסק זמן לסייר ולהכיר את העיר


נעים להכיר
, אנחנו שתיים: תל אביב יפו, העיר שמהלכת עליי קסם, ואני מיכל, מורת דרך מוסמכת חיה ונושמת ללא הפסקה את העיר.
ביום יום אני לוקחת איתי אנשים לצעוד עם דופק העיר, לגלות אותה לחוות ולהתרגש.
בסיורים אנחנו מטיילים בין פינות מוכרות לפינות חבויות, בין מציאות לבין חלום, בין הנאה לבין ערך, כל פינה והסיפור שלה כל סיור והחן שלו.

שאלות נפוצות
ההמלצה שלי תלויה בשאלה מי אתם: מספר המשתתפים, גילאים, עונת בשנה, סיור בוקר או ערב, מטרת הסיור, ודרכי הגעה לסיור. 
ספרו לי ואשמח להתאים לכם את הסיור המושלם.
אפשר בהחלט לקיים סיור עבור שני אנשים ואפילו אחד. אך יש לקחת בחשבון שעלותו תהיה בהתאם לסיור פרטי. 
רוב הסיורים אותם אני מקיימת הם עבור קבוצות המזמינות סיור מותאם עבורם. מדי פעם, אני מפרסמת מועדים לסיורים אליהם ניתן להירשם ולהצטרף לסיור. את הסיורים תוכלו למצוא כאן בעמוד סיורי החודש, ניתן להצטרף לקבוצת וואצאפ שקטה בה אני מעדכנת במועדים.
 
ההמלצה שלי, קבוצה שאינה גדולה מ-20 משתתפים, עד מקסימום 25 משתתפים. התנהלות בקבוצה גדולה יותר איטית ומסורבלת ותפגע בטמפו של הסיור. 
אתם קבוצה גדולה יותר? דברו איתי, יש לי פתרונות.

אורך סיור מומלץ הוא שעתיים, עד שעתיים וחצי. מתקיימים גם סיורים לימודיים ארוכים יותר. 

"כולם היו בני" – אני אוהבת את כולם ולכל אחד יש אופי אחר ובעיקר אני אוהבת להתאים את הסיור הנכון לאופי הקבוצה. יחד עם זאת, הסיור בשכונת עג'מי, השכונה בה אני מתגוררת, אהוב עליי במיוחד – כי בו תוכלו לשמוע ולחוות מהחיים עצמם שבשכונה. יותר ויותר אני מגלה שהסיור "הבתים היפים של תל אביב" כובש את לב המטיילים.

כמובן, אשמח להמליץ לכם על מסעדות טובות בסביבת הסיור.

כמובן שאשמח לייעץ לכם בנושא מסעדות כשרות, כל עוד מדובר בכשרות רבנות עירונית.

מגוון הסיורים שלי הוא רחב ואין ספק שהצלחת הסיור תלויה במרקם הקבוצה וכמובן שאני אמליץ על הסיור שמתאים גם לכם.

בוודאי, אנחנו נברר את יכולות הקבוצה ונתאים מסלולים.

אני אישית איני מדריכה סיורים באנגלית, אך אני עובדת עם צוות מדריכים מצוינים שידריכו אתכם באנגלית. גם בסיור באנגלית אני אשמח לשוחח אתכם ולהתאים לכם מדריך מקצועי.

לצערי לא כל הסיורים נגישים, אך אני אשמח להתאים ולבנות סיור נגיש עבורכם, על פי הצורך

הסיורים מתאימים כחגיגת יום הולדת לאנשים שגדלו בתל אביב וגם לאלו שלא, מתאימים למקומות עבודה כפעילות גיבוש, גימלאים, משפחות , קבוצות נשים ואנשים מתעניינים שרוצים "לגלות" את תל אביב.

בהחלט, הסיור מתאים גם לשומרי שבת ויכול להתקיים ללא מערכת הגברה.

"איזה מזל התחיל לרדת גשם" – עבורי יום סגרירי הוא יום הוא נפלא לסיור בתל אביב. יש לא מעט מסלולים שבהם ניתן להסתתר מדי פעם מהגשם. סיור במגדל שלום, שכולל בתוכו תערוכות מגוונות, מחווה לתל אביב הקטנה, היא הזדמנות נהדרת ליום גשם. 

בחירת מלון היא באמת עניין של טעם ותקציב. ראשית, הגדירו לכם באיזה חלק של העיר תרצו לשהות: קרוב לים, קרוב לדיזינגוף, קרוב ליפו. בסופו של דבר תגלו שהכול קרוב. בכל זאת, אני שמחה להמליץ על כמה בתי מלון שהם מיוחדים בעיני

דילוג לתוכן