סיור בנווה צדק

אומרים שפירנצה רומנטית, ניו יורק שוקקת, פריס ציורית, לונדון תרבותית,
אבל את הכל נוכל למצוא בסמטאות הקסומות של שכונת נווה צדק

אהבה מעבר לפינה

טיול בנווה צדק

נווה צדק הינה השכונה היהודית העצמאית הראשונה שנבנתה במרחב החולות של יפו. השנה 1887. אני מזמינה אתכם לשוטט עמי בסמטאות הציוריות של השכונה עם סיפורי  ושירי האהבה שהרטיטו את החולות. כך נגלה מהו סיפור האהבה הראשון שנכתב כאן, מי התחתנה בניגוד לנדר שנדרה, מי נתן את ליבו לאהבה שאינה אישה ומי נאלץ לוותר על אהבת אישה תחת אהבת השירה?

 מה שבטוח עד סוף הסיור נגלה ש "בכל זאת יש בה משהו!"

לאחר הסיור אתם מוזמנים ללכת לאיבוד בסמטאות בהן לא טיילנו, לבקר בחנויות, לטעום מהגלידה המשובחת שבמרכז השכונה, אולי אפילו למצוא ספסל ולשיר את שיר האהבה התל אביבי אותו כתב נתן אלתרמן בהשראת אחד הסרטים שראה במוסד התרבותי שנבנה לימים בקצה השכונה, ראינוע עדן: "רינה אני אוהב את השמים/ רינה אני אוהב את הספסל"

תוך כדי שאתם צועדים כאן בשכונה זכרו את דבריו של יוסף אליהו שלוש, הבן: " הפעולות שעשינו יראו אולי קטנות אבל בזה אני מאמין שמהפעולות הקטנות האלו נעשים ויצמחו מהן דברים גדולים".

נווה צדק היסטוריה

רגע לפני שמתחילים לסייר בנווה צדק כדאי לתת רגע מקום לדמיון, שכן מראה נוף המקום שונה מאוד מאותם ימים בהם צצו בתיה של השכונה היהודית נווה צדק, לפני כ 150 שנים: יפו עיר מוקפת חומה  שעד זמן לא רב לפני כן היו ננעלים שעריה עם שקיעת החמה, פרדסים, נוף של חולות, עצי שקמה ודקלים נטועים בתוכם וגם באסה אחת- ביצה גדולה, היום אצטדיון בלומפילד.

בעקבות תהליכים שונים שעברו על אירופה  והמזרח בכלל ועל ארץ ישראל ויפו כעיר נמל בפרט החלה יפו לפרוץ חומותיה ומסביבה החלו להיבנות   סכנאות: שכונות ליהודים, נוצרים ומוסלמים. מגרש החניה "התחנה" והטיילת היפה שבצד הים היו בעברן שכונות שכאלו.

השנה 1887. שכונת נווה צדק הינה השכונה היהודית  הראשונה שנבנתה מחוץ לחומות והיא כונתה 'פריז הקטנה' שכן  המראה  שלה היה חדשני: בתיה דבוקים, סמטאותיה ישרות, וכמה מבתיה הדורים,  ביניהם  בית משפחת שלוש ובית רוקח שכיפת נחושת התנשאה בגובהו.  ועוד כמה חידושים מסעירים היו בחצרות הבתים: בית כבוד ובית תבשיל שנבנו לשימושה הפרטי של כל משפחה.

נווה צדק בשבת

סיור בשכונת נווה צדק נהדר גם בשבת. בבוקר נדמה שהשכונה עוד שקועה בתרדמה ולקראת כולם מגיעים לגלות את 'החוץ לארץ שבארץ' השכונה הציורית.

אבל אני אגלה לכם סוד: בעוד מגרש המשחקים והמדשאה שבכניסה לשכונה, לצד מגרש החניה והרחוב המרכזי, רחוב שבזי עמוסים באנשים, אני ממליצה לכם לחמוק לסמטאות הצדדיות והקסומות. ללכת ולהתבונן, שכן תוך כדי טיול ישן וחדש מתחלפים ללא הפסק, אפשר לגלות תבליטים וקישוטים שונים שמעטרים את הבניינים, פה ושם כניסות מסוגננות, מרצפות מצוירות ושלטים: "נא לשמור על השקט".

השקט כאן בשבת הוא אחר שכן  מערבלי הבטון המסתובבים כאן ללא הרף  באמצע שבוע, ברעש מחריש אוזניים, מחדשים ומשנים את פני השכונה ללא הפסקה,  אפילו הם נחים בשבת.

*נווה צדק פתוח בשבת - סיור מומלץ גם בשבת

מקומות בשכונת נווה צדק

שמעון רוקח, מיוזמי הקמת אגודת עזרת אחים ושכונת נווה צדק כונה הש"ר כינוי שנגזר מראשי תיבות שמו. כך תיאר אותו הסופר משה סמילנסקי  " מי שלא ראה את שמעון רוקח בימיו עלומיו, כשהוא לבוש עבייה לבנה וכפייה של משי לבן … לא ראה מימיו יהודי שייך ויהודי נסיך…"

הבית היווה מרכז למפגשים  של פעילי השכונה בהם דנו ברעיונות עתידיים: תעשיה , מסחר, פרדסנות וקליטת עלייה. לימים אחד מבניו, ישראל רוקח היה ראש עירית תל אביב. עם מותו של שמעון רוקח נתרם ביתו לשמש את העיר כמוסד ציבורי אך הלך ונזנח. נכדתו האמנית לאה מג'רו מינץ שיפצה את הבית והפכה אותו למוזיאון המספר את סיפור הבית והשכונה.  בימים אלו הבית סגור.

התחנה

בספטמבר 1882 נשמע לראשונה קול צפירת הקטר בחולות יפו. זו היתה הרכבת הראשונה והיא חיברה בין יפו לירושלים. הדרך שנמשכה 4 שעות היתה חידוש מרענן, אם כי יקר לעומת האפשרויות האחרות.

בצמוד לרכבת נבנה בית חרושת לייצור מרצפות מצויירות ואלמנטים מבטון של הטמפלר הוגו וילנד.

היום מבני התחנה ובית החרושת הם מתחם בילויים שעבר שימור מוקפד ומרתק לשמוע את סיפורם.

 מצידה המזרחי של התחנה ניתן להתחבר לפארק המסילה החדש.

פארק המסילה

פארק חדש שנחנך ב 2021על תוואי הרכבת הישנה מיפו לירושלים. לאורך הפארק בתי קפה, ציורי גרפיטי, מסילת רכבת משולבת בשביל, ומכל עבר ניתן להבחין בסגנונות הבניה השונים שבנו את המקום לאורך השנים. אם תתבוננו היטב תגלו את הפתחים דרכם עוד רגע נעלה ונרד אל תחנת הרכבת הקלה.

שערי תורה

מתחם שערי תורה שבשכונת נווה שלום, אחותה הצעירה במעט של נווה צדק החל כמקום לתלמוד תורה והמשכו מקום בו רכשו לומדי התורה את מקצועות העבודה והמלאכה על פי תורתו של הרב קוק שישב כאן בראש הקהילה. נחום גוטמן מתאר כיצד היה נוהג הסופר יוסף חיים ברנר, שנרתע ממגע ישיר עם הרב, להשקיע את נעליו בעקבות החול שהותיר אחריו הרב , אולי משהו מחוכמתו יידבוק גם בו.

מרכז סוזאן דלל

הגענו אל קריית החינוך של השכונה: מצד אחד בית הספר לבנים , אליאנס, היון משמש כתיאטרון ומצידו השני בית הספר לבנות המשמש את להקות המחול. כאן אף עמד סמינר לווינסקי הראשון. שמו החדש של המתחם- סוזאן דלאל כהנצחה לבת המשפחה שנפטרה בנסיבות טראגיות והמשפחה תרמה כסף לשיקום המתחם.

ברחבה המפרידה בין 2 המבנים ניתן להבחין בדקלים ועצי הפרדס המבקשים לשחזר את נוף המקום בעבר עם תעלות ההשקיה של הפרדסים.  כדאי לעצור ליד קיר התמונות אותו יצר דוד טרטקובר. בראשונה אנו רואים את נופה של יפו , בשניה צמיחתה של נווה צדק ואחוזת בית כשגם כאו וגם שם מוסדות החינוך מהווים את העיקר. בתמונה השלישית אנו רואים את תמונותיהם של אנשי הרוח שהתגוררו בשכונה.

בית שלוש

הבית המכונה בפי רבים ' הבית היהודי הראשון מחוץ לחומות יפו' אינו באמת הראשון אך הפך לסמל שכן אהרון שלוש היה האיש שרכש את אדמות השכונה ובכך שם את היסודות לשכונה העברית הנפרדת הראשונה. לצד הבית המפואר נותר בית הכנסת שבנה שלוש ואקליפטוס מתוך שניים אותם נטע בחצר ביתו. מבית החרושת למרצפות אותו בנו בניו בצד הבית, לא נותר דבר. אהרון שלוש שהגיע לארץ כילד בן 7 הותיר אחריו שושלת ענפה וסיפורים רבים עמה.

גשר שלוש

בוקר אחד, כאשר יצא אהרון שלוש כמידי בוקר לעסקיו ביפו, נוהג בכרכרתו, נתקלה סוסתו במסילת הברזל שעברה כאן מתחת , מעדה והפילה את בעליה מהסוס. התורכים שחפצו בייקרו של האיש  המכובד בנו לכבודו את הגשר המכונה עד היום גשר שלוש. כדאי לעצור על הגשר להביט אל פארק המסילה שלמטה ואל סגנונות הבניה למיניהם.

בית אבולעפיה

כאן היה ביתם של רבקה ושלמה אבולעפיה שנמנו עם מיסדיי אחוזת בית. בחדר הקטן והגזוזטרה שלפניו הפונה לרחוב התגורר תקופה קצרה הסופר, זוכה פרס נובל לספרות ש"י עגנון.

מוזיאון נחום גוטמן

הבניין המכונה 'בית הסופרים' משמש כמוזיאון נחום גוטמן. הבית בו גדל, עד המעבר לשכונה החדשה, אחוזת בית נמצא 2 רחובות מכאן. כדאי ומומלץ להיכנס ולהכיר את יצירתו של גוטמן שהגיש לנו את תל אביב בעיניים אוהבות ותמימות של ילד.

 

תמצית סיפורי המקום  מוגשת לכם באהבה אך אין כמו סיור מודרך בו מתעוררות הדמויות לחיים.

מגרש חניה מומלץ – חניון התחנה בתשלום יומי

שירותים במתחם התחנה

המלצות בנווה צדק

סיפורים בנווה צדק

סרטונים על נווה צדק

מפת נווה צדק

דילוג לתוכן