סיורים ביפו

חוויה של סיפורים, צלילים וריחות

"ביפו העיר האהובה שלי, לפנים היו הבתים ארמונות, השווקים המו אדם ובהמה, בוסתנים של תפוזים ורימונים ניקדו אותה בגווני הירוק…. היום דומה העיר לאשה יפה שבלתה… ואם תתבוננו בהם היטב…תשתמר בלבכם העיר שאבדה לי, וגם אתם תאכלו לגעת ולו גם לרגע קט בסיפורי…." מתוך תמרה הולכת על המים / שפרה הורן

סיור ביפו העתיקה

יפו אותה אנחנו אוהבים לכנות ׳יפו העתיקה׳ היא בעיקרה חדשה. רוחות הזמן שינו את פניה אך למזלה ולמזלנו היא לא נהרסה כליל, לא מעט הודות למרסל יאנקו שביקש לשמור על ׳רוח המקום׳ ולעצב אותה מחדש כשכונת אמנים. כשעומדים בכיכר השעון ההומה צריך להפעיל את הדמיון ולהזיז את גלגלי הזמן  170 שנים אחורה. שורת החנויות בצידה המערבי של הכיכר היתה חלק מחומת העיר, בית המלון סטאי היה חלק ממערך האבטחה של העיר והקישלה בית המעצר, הדרך היתה דרך חולית כבושה ומסביב חולות ופרדסים. אבל יפו היתה בסימן הקידמה והחלה להתפתח מחוץ לחומות. שכונות קמו מצפון ומדרום לה, דרכים נסללו, עסקי התיירות החלו לפרוח עם בתי מלון ראשונים, רוחות הזמן השתנו.

להמשך קריאה >>

סיור בשוק הפשפשים

תתארו לעצמכם טיול בקופסת הפתעות…זהו שוק הפשפשים. ככל שאני נמצאת בו יותר הוא מפתיע יותר. שוק עם 50 גוונים (לפחות) של אפור  טבול בהרבה צבע, טעמים וריחות. רחובות רועשים וסמטאות שקטות. שוק שיש בו  ישן וחדש ומשלב שוק  עם שיק. אמנות חדשה לצד מלאכות שנעלמות מהעולם ואנשים חמים… שוק שהוא  קופסת הפתעות וכל פעם מזמן לי משהו מרגש.

להמשך קריאה >>

סיור בשכונת עג'מי

עג'מי 2009, הסרט, לא השכונה, השאיר עלי את חותמו. דרמת פשע מטלטלת בשכונה יפואית, השחקנים, תושבי השכונה, חסרי ניסיון במשחק ועטורי ניסיון חיים. בעקבות הסרט השכונה אמנם פרצה אל תודעת הציבור אבל אני מדריכת טיולים תל אביבית ותיקה עוד לא דמיינתי ששלוש שנים אחר כך  אבחר בה כמקום מגורי.

טיול בשכונת עג'מי לוקח אותנו בין ים לסמטאות, בין ישן לחדש, בין פעם לעכשיו. המבנים ההדורים לצד מבנים מרופטים מעידים לא רק על שיני הזמן כי אם גם על מלחמות ותהפוכות שלטוניות. בין הרעש לשקט שכאן אני אוהבת להקשיב לצלילים: קול המואזין  המתחלף בצלצול פעמוני הכנסייה, צלילי נגינת העוד שבוקעים פה ושם מחלון של חמארה מקומית,  קרקור תרנגולים ופעיית כבשים, לעת ערב מפלחים את האוויר פיצוצי  זיקוקים צבעוניים המרמזים על חתונה. אישית בפינה הסודית שלי אני מתמכרת עם המטיילים לצלילי נבל של נגנית מופלאה.

להמשך קריאה >>

גשר חלון ליפו

סיור בשדרות ירושלים

כבר שנים שהשדרה, שדרת ירושלים ביפו נתפסת כמקום עלוב. אבל בסיור לאורכה נגלה אותה במלוא הדרה. שדרה רחבת ידיים, נטועה בעצים עבותים, משני צידיה בניינים שאם רק מעט תשומת לב אפשר לגלות את יופיים האדריכלי ואת עושרם של בני המקום.

לא רק יופייה אינו ידוע, גם שמה. כשנסללה בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה נקראה שדרת ג'מאל פחה, הגיעו הבריטים וכבשו את יפו שינו את שמה לשדרות המלך ג'ורג', קמה מדינת ישראל והיא הפכה לשדרת ירושלים, אם כי אינה סלולה בכיוונה.

להמשך קריאה >>

סיורים קולינריים ביפו

נכון, אתם ממש לא צריכים שיאכילו אתכם אבל סיור בשוק האוכל הוא חוויה מסוג אחר. 

כשנפתח הסופרמרקט הראשון בתל אביב בשנת 1956 כולם  רצו לראות את הפלא. מן שיק מודרני בו אתה יכול לשטוף את העיניים ולבחור בעצמך מבלי שהחנווני יגיש לך את המוצרים.  באותו רגע נעלם קסם אחר המגע האישי בין הצרכן למוכר. הסיור בשוק מחזיר אותנו להווי הזה. ולא רק שוק הוא חוויה של צבעים, טעמים וצלילים. 

מעורב תל אביבי זה אני: בת לאבא עירקי אמא יקית חבר פולני ושכן ערבי והם מוגשים עם סיפור: הסיפור מאחורי החומוס, הדג מלוח או הקרם שניט הוא התבלין של האוכל ואני מגישה לכם בסיור טעימות עם סיפורים על קצה המזלג.  סיורים קולינריים הם סיורים על אהבה ואוכל והם יכולים להתקיים בשווקי העיר או להיות משולבים בטעימות בסיורים השונים ברחבי העיר. לא משנה באיזה שוק תבחרו החוויה נהדרת וטעימה.

להמשך קריאה >>

סיור נשים ביפו

משהו קורה באוויר כשהן מתחילות להתאסף בנקודת המפגש. נדמה שגם בוקר שלם או ערב לא יספיקו להכיל את כל מה שמתהווה מרגע המפגש ותוך כדי הסיור. בדיוק בגלל זה אני אוהבת כל כך את סיורי הנשים, כי זה פשוט עושה נפלאות.

איך להסביר? משהו בסיור זורם אחרת ולתוך הסיפורים אני שוזרת מפגשים עם האנשים ובעיקר עם הנשים של העיר היום.
הרי בדיוק בגלל זה התאהבתי בה בעיר הזו, כי תל אביב  וגם יפו היא שילוב מופלא של רוח וחומר, מקום של השראה ליוצריו. סצנת העיצוב הישראלי, תוצרת הארץ, אופנה ואמנות הם חלק בלתי נפרד מהרחובות של העיר ומהאנשים שחיים ויוצרים בה.

להמשך קריאה >>

סיור ערב ביפו

"אין כמו יפו בלילות – צבעונית יותר, שמחה יותר, יפה יותר", אין ספק שהציטוט הזה מבוסס על המציאות כי יפו של הערב היא צבעונית יותר, שמחה יותר, יפה יותר. המקומות של הבוקר כמו מחליפים בגדים אם כי קוד הלבוש של המבלים שומר על הקלילות שלו. וישנם כמה מוסדות קולינריים שהם של הערב בלבד. אם אתם גמישים נסו להקדים לשעות הביניים קל יותר עם חנייה, פחות צפוף, והאווירה לא פחות כיפית.

להמשך קריאה >>

סיור לילה ביפו

טיול ביפו בשבת

כיכר השעון שבת בבוקר, נדמה שכולם שמים פעמיהם לכאן. עוד רגע וגם הטיילת תתמלא באנשים, אבל אנחנו נצא לגלות את הסמטאות הנסתרות והסיפורים שנחבאים בהם. 

סיור גלריות ביפו

אנחנו מטיילים בין הסמטאות של יפו העתיקה. פה ושם ישנה דלת חצי פתוחה ואנחנו מתלבטים: האם אנחנו מוזמנים פנימה? בסיור גלריות נפתחות הדלתות בפנינו ואנחנו מגלים אמנים, מעצבים ותערוכות שמשתלבים בקסם ובסיפור המקומי. גם בין הסמטאות מתגלות לפנינו יצירות אמנות רבות שכדאי לעצור לידן ולגלות את סיפורן המיוחד.

מה מיוחד בסיורים שלי
לדעת, להכיר, לאהוב
סיור מוחות או סיור חוויות
כולם בתפירה אישית

כל סיור בעיר הוא חוויה אחרת. יש כאלו שידע עבורם הוא חוויה ויש את אלו שמעדיפים חוויה חושית. יש כאלו שאוהבים סיור בקבוצה גדולה ויש שאוהבים בחבורה קטנה.
המומחיות שלי היא להתאים לכם את הסיור המדויק בשבילכם. לאופי הקבוצה, לעונת השנה ואפילו לתקציב. כל אחד מהסיורים יכול להיות מעמיק יותר או חושי יותר. אנחנו נשוחח ונקבע את הסיור הנכון עבורכם.
הסיורים מתאימים כגיבוש למקומות עבודה, משפחה או חברים, קבוצות גימלאים, קתדרות לימודיות וחוגי מטיילים, טיולים שבשגרה וטיולים לאירועים מיוחדים: מסיבת רווקות, פרישה ממקום עבודה, ימי הולדת, אזכרות ואירועים נוספים.

סיורים בתפירה אישית בעקבות מחוזות ילדות בעיר, כי כל אחד והתל אביב-יפו שלו.

קורסים, סדרות והרצאות

היכרות מעמיקה עם העיר בהתאמה ללקוחות פרטיים או לקתדרות לימודיות 

סיורים חווייתיים עם ערך בפינות השונות של העיר בהתאמה לאופי הקבוצה

הסיפור שלי עם
תֵל אָבִיב-יָפוֹ
זה סיפור אהבה...


נעים להכיר
, אנחנו שתיים: תל אביב יפו, העיר שמהלכת עליי קסם, ואני מיכל, מורת דרך מוסמכת חיה ונושמת ללא הפסקה את העיר.
ביום יום אני לוקחת איתי אנשים לצעוד עם דופק העיר, לגלות אותה לחוות ולהתרגש.
בסיורים אנחנו מטיילים בין פינות מוכרות לפינות חבויות, בין מציאות לבין חלום, בין הנאה לבין ערך, כל פינה והסיפור שלה כל סיור והחן שלו.

אני מביאה דרך הסתכלות מיוחדת על הדברים,
מעלה רעיונות ושאלות עכשוויות הנוגעות בכולנו עם שילוב של מפגשים אנושיים ריחות וטעמים במקומות מפתיעים.

מורת דרך מוסמכת רק (כבר) למעלה מ – 30 שנים, בוגרת תואר ראשון ושני בלימודי ארץ ישראל, אבל לא מפסיקה ללמוד אותה לרגע: את עברה של העיר מספרים ארכיונים וסיפורים אישיים, אך גם את ההתרחשות העכשווית ומגמות ההתפתחות בה. זו העיר שבה אני חיה, עובדת ומבלה.

המלצות על סיורים ביפו

לקוחות מרוצים
והרבה קבוצות ומשפחות שהחליטו לקחת פסק זמן לסייר ולהכיר את העיר

מסע מופלא בין הבניינים וסגנונות הבניה של תל אביב הוא לא רק סיפור של לבנים ומלט הוא סיפורה של תקופה, אנשים וחלומות. תוך כדי סיור בין בנייני העיר שניבנו בשנות ה -20 וה -30 נגלה את הקשר ההדוק בין אדריכלות אופנה ואידיאולוגיה ואת סיפורם של האנשים של הבתים : אלו שהתגוררו ואלו שבנו אותם.  זהו סיור אל תל אביב שבין רוח וחומר.

להמשך קריאה >>

תארו לעצמכם 42 יום בספינת מפרשים מאמריקה הרחוקה לארץ הקודש. כך מתחיל מסע ההרפתקאות של קבוצת נוצרים ממדינת מיין שהגיעו להכשיר את הקרקע לבואו של המשיח. השנה 1866. אבל כגודל הציפיה היה גודל האכזבה. אחרי שנה וחצי הם עוזבים את המקום וחוזרים הביתה. 

להמשך קריאה >>

סיור בשרונה הוא סיפורו  המשתנה של מקום לאורך 150 שנים. כאן בין רחוב קפלן לרחוב הארבעה נמצא הלב הפועם של המדינה והלב הפועם של חיי התרבות התל אביביים. בין עצי אקליפטוס ותיקים נרקם סיפורה של המושבה הטמפלרית, שרונה.מי היו האנשים שבנו את בתיה מה הביאו, מה השאירו ולמה אינם כאן? 

להמשך קריאה >>

סיורי לילה בתל אביב
לא רוצים לישון רוצים להשתגע

חלק מסצנת חיי הלילה של תל אביב מתרחשת בברים הנסתרים של העיר. כל בר והאופי המיוחד. בסיור נגלה ארבעה ברים כאלו,  נשמע על הרעיון שעומד מאחורי כל אחד מהם וניכנס לחוות את המקום.

קרא עוד >>

סִּיּוּרִי ההחודש
לאן מטיילים החודש
בעקבות הבתים
היפים של תל אביב

בסיור נגלה מה ההבדל בין באוהאוס לבינלאומי, על ההבדל הדק בין פשוט לנקי ופינות חמד נסתרות. בין נחלת בנימין לרחוב ביאליק.

יום שישי 11.2 | בשעה 9:00 בבוקר | משך הסיור 2.5 שעות | עלות 95 ₪ למשתתף

לעמוד הסיור >>

סיור לסמטאותיה הקסומות של יפו העתיקה עם סיפורים מצחיקים וסיפורים מרגשים, עם ריחות תפוזים צלצולי פעמונים וספינות מפליגות עד קצה האופק. כי אין כמו יפו בלילות… ובימים.

'השתגעת לגור ביפו?' שאלו אותי ואני קבעתי בה את מקום מגוריי. בשכונה הכי לא קונבנציונלית שיש:  בין חוף ים כחול ומרהיב לסמטאות ציוריות  שהם התפאורה לריקמה האנושית  המיוחדת והעדינה של השכונה. שיחה טובה  בין שני אנשים מתחילה בדרך כלל דרך הבטן. כוס קפה או משהו מתוק… אתם מוזמנים  להצטרף לסיור אחר…

שוק הפשפשים הוא  הפינה שלי : ככל שאני נמצאת בו יותר הוא  מפתיע יותר:  שוק של 50 גוונים (לפחות)  של אפור  טבול בהרבה צבע , רחובות רועשים וסמטאות שקטות. שוק שיש בו  ישן וחדש ומשלב שוק  עם שיק. אמנות חדשה לצד מלאכות שנעלמות מהעולם ואנשים חמים.. שוק שהוא  קופסת הפתעות וכל פעם מזמן לי משהו מרגש.

סיור לאורך השדרה הראשונה של יפו במבט אחר, חושף את יופייה של העיר הלבנטינית- מודרנית  שהתפתחה כאן מראשית המאה ה-20

אומרים שפירנצה רומנטית ניו יורק שוקקת פריס ציורית’ לונדון תרבותית. אבל את הכל נוכל למצוא בסמטאות הקסומות של שכונת נווה צדק. נווה צדק הינה השכונה היהודית העצמאית הראשונה שנבנתה במרחב החולות של יפו בשנת 1887. אני מזמינה אתכם לשוטט עמי בסמטאות הציוריות של השכונה עם סיפורי האהבה שהרטיטו את החולות.

סיורי סיפורים וטעמים בשווקים של העיר – שוק הכרמל / שוק לווינסקי / שוק התקווה. שווקי העיר.

סיור לפינה קסומה ופחות מוכרת בעקבות דמויות מרתקות וציוריות שקסם המזרח במאה ה- 19 משך אותן אל המרחב היפואי, ממתחם התחנה והמושבה האמריקאית.

אומרים שמאחורי כל גבר מצליח עומדת אשה חזקה. ההיסטוריה הנציחה את הגברים אנחנו נחפש את הנשים שמאחוריהם.

מאחורי כל דלת יש סיפור אנושי. ריח או צליל הבוקעים מבעדה לפעמים, מרמזים משהו. בסיור הדלתות נפתחות ואנחנו נפגשים עם האנשים שמאחוריהם. סיורים בשילוב מפגשים.

סִּיּוּרִים בְּיָפו
סיורים מומלצים