סיורים ביפו

חוויה של סיפורים, צלילים וריחות

"ביפו העיר האהובה שלי, לפנים היו הבתים ארמונות, השווקים המו אדם ובהמה, בוסתנים של תפוזים ורימונים ניקדו אותה בגווני הירוק…. היום דומה העיר לאשה יפה שבלתה… ואם תתבוננו בהם היטב…תשתמר בלבכם העיר שאבדה לי, וגם אתם תאכלו לגעת ולו גם לרגע קט בסיפורי…." מתוך תמרה הולכת על המים / שפרה הורן

סיור ביפו העתיקה

יפו אותה אנחנו אוהבים לכנות ׳יפו העתיקה׳ היא בעיקרה חדשה. רוחות הזמן שינו את פניה אך למזלה ולמזלנו היא לא נהרסה כליל, לא מעט הודות למרסל יאנקו שביקש לשמור על ׳רוח המקום׳ ולעצב אותה מחדש כשכונת אמנים. כשעומדים בכיכר השעון ההומה צריך להפעיל את הדמיון ולהזיז את גלגלי הזמן  170 שנים אחורה. שורת החנויות בצידה המערבי של הכיכר היתה חלק מחומת העיר, בית המלון סטאי היה חלק ממערך האבטחה של העיר והקישלה בית המעצר, הדרך היתה דרך חולית כבושה ומסביב חולות ופרדסים. אבל יפו היתה בסימן הקידמה והחלה להתפתח מחוץ לחומות. שכונות קמו מצפון ומדרום לה, דרכים נסללו, עסקי התיירות החלו לפרוח עם בתי מלון ראשונים, רוחות הזמן השתנו.

להמשך קריאה >>

סיור בשוק הפשפשים

תתארו לעצמכם טיול בקופסת הפתעות…זהו שוק הפשפשים. ככל שאני נמצאת בו יותר הוא מפתיע יותר. שוק עם 50 גוונים (לפחות) של אפור  טבול בהרבה צבע, טעמים וריחות. רחובות רועשים וסמטאות שקטות. שוק שיש בו  ישן וחדש ומשלב שוק  עם שיק. אמנות חדשה לצד מלאכות שנעלמות מהעולם ואנשים חמים… שוק שהוא  קופסת הפתעות וכל פעם מזמן לי משהו מרגש.

להמשך קריאה >>

סיור בשכונת עג'מי

עג'מי 2009, הסרט, לא השכונה, השאיר עלי את חותמו. דרמת פשע מטלטלת בשכונה יפואית, השחקנים, תושבי השכונה, חסרי ניסיון במשחק ועטורי ניסיון חיים. בעקבות הסרט השכונה אמנם פרצה אל תודעת הציבור אבל אני מדריכת טיולים תל אביבית ותיקה עוד לא דמיינתי ששלוש שנים אחר כך  אבחר בה כמקום מגורי.

טיול בשכונת עג'מי לוקח אותנו בין ים לסמטאות, בין ישן לחדש, בין פעם לעכשיו. המבנים ההדורים לצד מבנים מרופטים מעידים לא רק על שיני הזמן כי אם גם על מלחמות ותהפוכות שלטוניות. בין הרעש לשקט שכאן אני אוהבת להקשיב לצלילים: קול המואזין  המתחלף בצלצול פעמוני הכנסייה, צלילי נגינת העוד שבוקעים פה ושם מחלון של חמארה מקומית,  קרקור תרנגולים ופעיית כבשים, לעת ערב מפלחים את האוויר פיצוצי  זיקוקים צבעוניים המרמזים על חתונה. אישית בפינה הסודית שלי אני מתמכרת עם המטיילים לצלילי נבל של נגנית מופלאה.

להמשך קריאה >>

גשר חלון ליפו

סיור בשדרות ירושלים

כבר שנים שהשדרה, שדרת ירושלים ביפו נתפסת כמקום עלוב. אבל בסיור לאורכה נגלה אותה במלוא הדרה. שדרה רחבת ידיים, נטועה בעצים עבותים, משני צידיה בניינים שאם רק מעט תשומת לב אפשר לגלות את יופיים האדריכלי ואת עושרם של בני המקום.

לא רק יופייה אינו ידוע, גם שמה. כשנסללה בעיצומה של מלחמת העולם הראשונה נקראה שדרת ג'מאל פחה, הגיעו הבריטים וכבשו את יפו שינו את שמה לשדרות המלך ג'ורג', קמה מדינת ישראל והיא הפכה לשדרת ירושלים, אם כי אינה סלולה בכיוונה.

להמשך קריאה >>

סיורים קולינריים ביפו

נכון, אתם ממש לא צריכים שיאכילו אתכם אבל סיור בשוק האוכל הוא חוויה מסוג אחר. 

כשנפתח הסופרמרקט הראשון בתל אביב בשנת 1956 כולם  רצו לראות את הפלא. מן שיק מודרני בו אתה יכול לשטוף את העיניים ולבחור בעצמך מבלי שהחנווני יגיש לך את המוצרים.  באותו רגע נעלם קסם אחר המגע האישי בין הצרכן למוכר. הסיור בשוק מחזיר אותנו להווי הזה. ולא רק שוק הוא חוויה של צבעים, טעמים וצלילים. 

מעורב תל אביבי זה אני: בת לאבא עירקי אמא יקית חבר פולני ושכן ערבי והם מוגשים עם סיפור: הסיפור מאחורי החומוס, הדג מלוח או הקרם שניט הוא התבלין של האוכל ואני מגישה לכם בסיור טעימות עם סיפורים על קצה המזלג.  סיורים קולינריים הם סיורים על אהבה ואוכל והם יכולים להתקיים בשווקי העיר או להיות משולבים בטעימות בסיורים השונים ברחבי העיר. לא משנה באיזה שוק תבחרו החוויה נהדרת וטעימה.

להמשך קריאה >>

סיור נשים ביפו

משהו קורה באוויר כשהן מתחילות להתאסף בנקודת המפגש. נדמה שגם בוקר שלם או ערב לא יספיקו להכיל את כל מה שמתהווה מרגע המפגש ותוך כדי הסיור. בדיוק בגלל זה אני אוהבת כל כך את סיורי הנשים, כי זה פשוט עושה נפלאות.

איך להסביר? משהו בסיור זורם אחרת ולתוך הסיפורים אני שוזרת מפגשים עם האנשים ובעיקר עם הנשים של העיר היום.
הרי בדיוק בגלל זה התאהבתי בה בעיר הזו, כי תל אביב  וגם יפו היא שילוב מופלא של רוח וחומר, מקום של השראה ליוצריו. סצנת העיצוב הישראלי, תוצרת הארץ, אופנה ואמנות הם חלק בלתי נפרד מהרחובות של העיר ומהאנשים שחיים ויוצרים בה.

להמשך קריאה >>

סיור נשים

סיור ערב ביפו

"אין כמו יפו בלילות – צבעונית יותר, שמחה יותר, יפה יותר", אין ספק שהציטוט הזה מבוסס על המציאות כי יפו של הערב היא צבעונית יותר, שמחה יותר, יפה יותר. המקומות של הבוקר כמו מחליפים בגדים אם כי קוד הלבוש של המבלים שומר על הקלילות שלו. וישנם כמה מוסדות קולינריים שהם של הערב בלבד. אם אתם גמישים נסו להקדים לשעות הביניים קל יותר עם חנייה, פחות צפוף, והאווירה לא פחות כיפית.

להמשך קריאה >>

סיור לילה ביפו

טיול ביפו בשבת

כיכר השעון שבת בבוקר, נדמה שכולם שמים פעמיהם לכאן. עוד רגע וגם הטיילת תתמלא באנשים, אבל אנחנו נצא לגלות את הסמטאות הנסתרות והסיפורים שנחבאים בהם. 

סיור גלריות ביפו

אנחנו מטיילים בין הסמטאות של יפו העתיקה. פה ושם ישנה דלת חצי פתוחה ואנחנו מתלבטים: האם אנחנו מוזמנים פנימה? בסיור גלריות נפתחות הדלתות בפנינו ואנחנו מגלים אמנים, מעצבים ותערוכות שמשתלבים בקסם ובסיפור המקומי. גם בין הסמטאות מתגלות לפנינו יצירות אמנות רבות שכדאי לעצור לידן ולגלות את סיפורן המיוחד.

מה מיוחד בסיורים שלי
לדעת, להכיר, לאהוב
סיור מוחות או סיור חוויות
כולם בתפירה אישית

כל סיור בעיר הוא חוויה אחרת. יש כאלו שידע עבורם הוא חוויה ויש את אלו שמעדיפים חוויה חושית. יש כאלו שאוהבים סיור בקבוצה גדולה ויש שאוהבים בחבורה קטנה.
המומחיות שלי היא להתאים לכם את הסיור המדויק בשבילכם. לאופי הקבוצה, לעונת השנה ואפילו לתקציב. כל אחד מהסיורים יכול להיות מעמיק יותר או חושי יותר. אנחנו נשוחח ונקבע את הסיור הנכון עבורכם.
הסיורים מתאימים כגיבוש למקומות עבודה, משפחה או חברים, קבוצות גימלאים, קתדרות לימודיות וחוגי מטיילים, טיולים שבשגרה וטיולים לאירועים מיוחדים: מסיבת רווקות, פרישה ממקום עבודה, ימי הולדת, אזכרות ואירועים נוספים.

סיורים בתפירה אישית בעקבות מחוזות ילדות בעיר, כי כל אחד והתל אביב-יפו שלו.

קורסים, סדרות והרצאות

היכרות מעמיקה עם העיר בהתאמה ללקוחות פרטיים או לקתדרות לימודיות 

סיורים חווייתיים עם ערך בפינות השונות של העיר בהתאמה לאופי הקבוצה

הסיפור שלי עם
תֵל אָבִיב-יָפוֹ
זה סיפור אהבה...


נעים להכיר
, אנחנו שתיים: תל אביב יפו, העיר שמהלכת עליי קסם, ואני מיכל, מורת דרך מוסמכת חיה ונושמת ללא הפסקה את העיר.
ביום יום אני לוקחת איתי אנשים לצעוד עם דופק העיר, לגלות אותה לחוות ולהתרגש.
בסיורים אנחנו מטיילים בין פינות מוכרות לפינות חבויות, בין מציאות לבין חלום, בין הנאה לבין ערך, כל פינה והסיפור שלה כל סיור והחן שלו.

אני מביאה דרך הסתכלות מיוחדת על הדברים,
מעלה רעיונות ושאלות עכשוויות הנוגעות בכולנו עם שילוב של מפגשים אנושיים ריחות וטעמים במקומות מפתיעים.

מורת דרך מוסמכת רק (כבר) למעלה מ – 30 שנים, בוגרת תואר ראשון ושני בלימודי ארץ ישראל, אבל לא מפסיקה ללמוד אותה לרגע: את עברה של העיר מספרים ארכיונים וסיפורים אישיים, אך גם את ההתרחשות העכשווית ומגמות ההתפתחות בה. זו העיר שבה אני חיה, עובדת ומבלה.

המלצות על סיורים ביפו

לקוחות מרוצים
והרבה קבוצות ומשפחות שהחליטו לקחת פסק זמן לסייר ולהכיר את העיר
שאלות נפוצות
ההמלצה שלי תלויה בשאלה מי אתם: מספר המשתתפים, גילאים, עונת בשנה, סיור בוקר או ערב, מטרת הסיור, ודרכי הגעה לסיור. 
ספרו לי ואשמח להתאים לכם את הסיור המושלם.
אפשר בהחלט לקיים סיור עבור שני אנשים ואפילו אחד. אך יש לקחת בחשבון שעלותו תהיה בהתאם לסיור פרטי. 
רוב הסיורים אותם אני מקיימת הם עבור קבוצות המזמינות סיור מותאם עבורם. מדי פעם, אני מפרסמת מועדים לסיורים אליהם ניתן להירשם ולהצטרף לסיור. את הסיורים תוכלו למצוא כאן בעמוד סיורי החודש, ניתן להצטרף לקבוצת וואצאפ שקטה בה אני מעדכנת במועדים.
 
ההמלצה שלי, קבוצה שאינה גדולה מ-20 משתתפים, עד מקסימום 25 משתתפים. התנהלות בקבוצה גדולה יותר איטית ומסורבלת ותפגע בטמפו של הסיור. 
אתם קבוצה גדולה יותר? דברו איתי, יש לי פתרונות.

אורך סיור מומלץ הוא שעתיים, עד שעתיים וחצי. מתקיימים גם סיורים לימודיים ארוכים יותר. 

"כולם היו בני" – אני אוהבת את כולם ולכל אחד יש אופי אחר ובעיקר אני אוהבת להתאים את הסיור הנכון לאופי הקבוצה. יחד עם זאת, הסיור בשכונת עג'מי, השכונה בה אני מתגוררת, אהוב עליי במיוחד – כי בו תוכלו לשמוע ולחוות מהחיים עצמם שבשכונה. יותר ויותר אני מגלה שהסיור "הבתים היפים של תל אביב" כובש את לב המטיילים.

כמובן, אשמח להמליץ לכם על מסעדות טובות בסביבת הסיור.

כמובן שאשמח לייעץ לכם בנושא מסעדות כשרות, כל עוד מדובר בכשרות רבנות עירונית.

מגוון הסיורים שלי הוא רחב ואין ספק שהצלחת הסיור תלויה במרקם הקבוצה וכמובן שאני אמליץ על הסיור שמתאים גם לכם.

בוודאי, אנחנו נברר את יכולות הקבוצה ונתאים מסלולים.

אני אישית איני מדריכה סיורים באנגלית, אך אני עובדת עם צוות מדריכים מצוינים שידריכו אתכם באנגלית. גם בסיור באנגלית אני אשמח לשוחח אתכם ולהתאים לכם מדריך מקצועי.

לצערי לא כל הסיורים נגישים, אך אני אשמח להתאים ולבנות סיור נגיש עבורכם, על פי הצורך

הסיורים מתאימים כחגיגת יום הולדת לאנשים שגדלו בתל אביב וגם לאלו שלא, מתאימים למקומות עבודה כפעילות גיבוש, גימלאים, משפחות , קבוצות נשים ואנשים מתעניינים שרוצים "לגלות" את תל אביב.

בהחלט, הסיור מתאים גם לשומרי שבת ויכול להתקיים ללא מערכת הגברה.

"איזה מזל התחיל לרדת גשם" – עבורי יום סגרירי הוא יום הוא נפלא לסיור בתל אביב. יש לא מעט מסלולים שבהם ניתן להסתתר מדי פעם מהגשם. סיור במגדל שלום, שכולל בתוכו תערוכות מגוונות, מחווה לתל אביב הקטנה, היא הזדמנות נהדרת ליום גשם. 

בחירת מלון היא באמת עניין של טעם ותקציב. ראשית, הגדירו לכם באיזה חלק של העיר תרצו לשהות: קרוב לים, קרוב לדיזינגוף, קרוב ליפו. בסופו של דבר תגלו שהכול קרוב. בכל זאת, אני שמחה להמליץ על כמה בתי מלון שהם מיוחדים בעיני