סיור בעג'מי

לגעת ברקמת החיים העדינה של שכונת עג'מי עם מדריכה תושבת השכונה

מסלול בשכונת עג'מי

עג'מי, החיים עצמם

עג'מי 2009, הסרט, לא השכונה, השאיר עלי את חותמו. דרמת פשע מטלטלת בשכונה יפואית, השחקנים, תושבי השכונה, חסרי ניסיון במשחק ועטורי ניסיון חיים. בעקבות הסרט השכונה אמנם פרצה אל תודעת הציבור אבל אני מדריכת טיולים תל אביבית ותיקה עוד לא דמיינתי ששלוש שנים אחר כך  אבחר בה כמקום מגורי.

שכונת עג'מי יפו - קווי הגבול של השכונה

את קווי הגבול של השכונה ניתן לשרטט על המפה אך טיול רגלי בה יבהיר עד כמה הגבולות מטושטשים. עג'מי נבנתה כאחת משכונות רבות שנבנו עם  התרחבותה  של יפו במאה ה 19, שכונות אתניות של  יהודים, נוצרים ומוסלמים כל שכונה היופי שלה והסיפור שלה.

טיול בשכונת עג'מי לוקח אותנו בין ים לסמטאות, בין ישן לחדש, בין פעם לעכשיו. המבנים ההדורים לצד מבנים מרופטים מעידים לא רק על שיני הזמן כי אם גם על מלחמות ותהפוכות שלטוניות. בין הרעש לשקט שכאן אני אוהבת להקשיב לצלילים: קול המואזין  המתחלף בצלצול פעמוני הכנסייה, צלילי נגינת העוד שבוקעים פה ושם מחלון של חמארה מקומית,  קרקור תרנגולים ופעיית כבשים, לעת ערב מפלחים את האוויר פיצוצי  זיקוקים צבעוניים המרמזים על חתונה. אישית בפינה הסודית שלי אני מתמכרת עם המטיילים לצלילי נבל של נגנית מופלאה.

בעג'מי אפשר גם להתאהב דרך הבטן. לצד התורים הארוכים בחומוסיות המפורסמות שבשכונה אבו חסאן או קלבוני  פזורות מאפיות הבייגלה מפורסמות לא פחות וכמובן  כמה ממוסדות הקפה שעם ריחם אני אוהבת להתעורר בבוקר. אם מדברים על ריח אז אין כמו לשבת בטיילת הים, שרועים על הדשא או ישובים על ספסל ולהתמכר לריח הים, מה שמזכיר שעוד לא דברנו על ארוחת דגים יפואית.

יותר מהכל אני מחפשת את המאכלים המסורתיים אותם אפשר לטעום בעיקר בבתים. בידיים אוהבות לשות הנשים את הבצק וממלאות אותם בתבלינים עם סיפור. אני אוהבת את המפגש האנושי ואת הסיפור בקצה המזלג.

כשאני משוטטת בשכונה שלי להנאתי אני אוהבת להתבונן בדלתות. כאן אפשר למצוא אין סוף מיוחדות. אני יודעת שמעבר לכל אחת מהן יש סיפור אנושי מיוחד לא פחות ואני סקרנית לגלות אותו, לפתוח דלת תרתי משמע. מפגשים שאני חושפת גם למטיילים שלי אם מתאפשר.

בעיתונות ובטלוויזיה מדברים על יפו בהקשר של ג'נטריפיקציה ושווי נדל"ן  עג'מי הסרט עוסק  בפשע  אבל הסיפור כאן הוא הרבה יותר מרתק ומורכב מזה. לכן מומלץ לצאת מהכורסא ולחוות את המקום בעצמכם. כאן מומלץ לסייר עם מדריך,  במקרה שלי עם מדריכה מקומית ולגלות לצד כל אלה את תמצית הקסם של המקום.

עג'מי היא השכונה שלי. המקום בו בחרתי לחיות ולגור. ואת הסיפור שלי בבית שלי אני שוזרת בסיור. כאן אני הולכת  לישון ומתעוררת אל תוך רקמת החיים  העדינה והמאוד מיוחדת.

גן השניים

גן השניים בשמו, מנציח אירוע בו תושב השכונה, עבד אל-ג'ני, נרצח על ידי מפגע ערבי, כאשר ניסה לגונן על הנערה אילנית אוחנה, שנרצחה אף היא באותו אירוע, בשנת 1992. הרחוב הסמוך לגינה בו יתגורר עבד אל-ג'ני, קרוי על שמו.

שנאי החשמל של יפו

שנאי החשמל של יפו ניצב בקצה גן השניים, בפינת הרחובות יפת וציונה תג'ר. זהו אחד מחמשת שנאי החשמל הראשונים שהקים פנחס רוטנברג בראשיתה של "חברת החשמל ליפו". את השנאי תכנן בסגנון מזרחי, האדריכל אלכסנדר ברוולד.

מרכז פרס לשלום

בקצה שכונת גבעת עליה, צופה אל חוף הים, ניצב מבנה שונה בסגנונו מבתי השכונה, זהו מרכז פרס לשלום ולחדשנות. בעבר הרחוק שכן כאן בית החולים הממשלתי של יפו, דונלו ב'.  מומלץ להזמין מקום ולחוות את הפנים היפות של ישראל, אנשים ומיזמים פורצי דרך לעולם כולו. כחלק מחזונו של שמעון פרס. 

חוף עג'מי - פארק המדרון

בסיום הסיור נלך לאורך חוף עג'מי,  גבעת עליה ופארק המדרון.

העיר יפו - מהערים העתיקות בעולם

יפו, אחת מהערים העתיקות בעולם, מתפתחת במאה ה19 בצעדי ענק. מסביבה נבנות סכנאות (שכונות) כפריות ועירוניות. יפו העיר המודרנית קולטת לתוכה אנשים, רעיונות וחידושים.

מה בסיור:

*את הסיור ניתן להתחיל בנקודות שונות ובהתאם יבחרו האתרים.

סיורים מודרכים נוספים בשכונת עג'מי

טיול ביפו בשבת

עג'מי חיה ושוקקת בשבת וניתן לקיים את הסיור גם ביום שבת.

סיור לילי ביפו עג'מי - סיורי ערב

בקיץ מומלץ לסייר בשכונה בשעות הערב.

לגור בעג'מי - סיור בהדרכת מורת הדרך מיכל ששון ביבי תושבת השכונה

נעים להכיר, אני מיכל, מורת דרך מוסמכת חיה ונושמת ללא הפסקה את העיר. ביום יום אני לוקחת איתי אנשים לצעוד עם דופק העיר, לגלות אותה לחוות ולהתרגש. בסיורים אנחנו מטיילים בין פינות מוכרות לפינות חבויות, בין מציאות לבין חלום, בין הנאה לבין ערך, כל פינה והסיפור שלה כל סיור והחן שלו. מורת דרך מוסמכת רק (כבר) למעלה מ – 30 שנים, בוגרת תואר ראשון ושני בלימודי ארץ ישראל, אבל לא מפסיקה ללמוד אותה לרגע: את עברה של העיר מספרים ארכיונים וסיפורים אישיים, אך גם את ההתרחשות העכשווית ומגמות ההתפתחות בה. זו העיר שבה אני חיה, עובדת ומבלה.

זו העיר שהתאהבתי בה לא ממבט ראשון אלא מתוך היכרות מתמשכת  תוך שאני נחשפת לערכים של רוח  ואסתטיקה הקשורים בה עד מאוד. יפו, כלת הים, שמתוכה צמחה תל אביב . יפו שמזכירה לי ימי בראשית עם קסם המזרח בין סמטאות וים, קסם  המיוחד רק לה. יפו בין ישן לחדש עם ריקמה אנושית עדינה ומיוחדת שמזמנת לי מפגשים מרתקים ומרגשים במרחבים אותנטיים אותם אשמח לחלוק עמכם.  

המלצות בשכונת עג'מי

ריקמה אנושית

רקמה אנושית אותו יום, כמידי יום חלפתי על פני רחוב יפת מקצה לקצה. במעלה הרחוב הבחנתי במשקוף כחול לא מוכר. פתחתי את הדלת בסקרנות… מעבר

לקריאה >

בייגלה כשר לפסח

על פתח ביתה של עדן Eden Hevroni חלפתי פעמים רבות 'בדרך הבייגלה' הקבועה שלי ולא סתם הוא עורר בי סקרנות: את קיר הבנין הצמוד למאפיה

לקריאה >
סיור אוכל בשכונת עג'מי יפו

שחור קטן עם הל

כשריח הקפה הקלויי מתגנב אל אפי השכם בבוקר אני יודעת שחוניטו הנמרץ כבר החל את יומו וגם אצלי זמן לקום. חשבתם פעם? שעון מעורר בריח

לקריאה >

סיפורים בשכונת עג'מי

גשר חלון ליפו

ג'בליה יפו, גבעת עליה

חלון ליפו הגשר בשכונת ג'בליה יפו היא הבית שלי. יש אנשים שרואים ביפו את הקצוות: ישן וחדש, כפרי ועירוני, מלוכלך ומטופח, עשירים ועניים, יהודים וערבים.

לקריאה >

סיור ביפו עג'מי - סרטונים מהסיור

מפת שכונת עג'מי

המלצות על סיור בעג'מי

כיף להיות תלמיד. לקבל נקודת מבט אחרת בטריטוריה לא מוכרת לך שהיא המגרש הביתי שלה. תודה למיכל ששון ביבי על השתלמות מרתקת בשולי האזור המוכר של יפו.

יואב אבניאון, מורה דרך

עג׳מי ביפו – היום נערך סיור למורי דרך, על ידי מורת הדרך המופלאה מיכל ששון ביבי: החיים בעג׳מי, חברה, היסטוריה, בתים מקוריים וחדשים, תושבים בשכונה, מפגשים מרתקים עם מקומיים, וארועים.
ההדרכה של מיכל מרתקת, מעשירה, מעניינת, רגישה, ומלמדת.
 

אברהם טובל, מורה דרך

מיכלוש בוקר טוב, רציתי להגיד לך שהסיור אתמול היה מיוחד במינו מהמון בחינות.
אותי באופן אישי ריגשת מאוד בסיפורים, ופעמיים ממש עד דמעות. פעם בסיפור ששילבת את השיר של פוליקר ופעם אצלך בבית. והיו עוד סיפורים מרגשים ויוצאי דופן.
את לא ״עוד מדריכה״ בתל אביב יפו.
את אחרת, שונה, מעניינת, מרגשת, מיוחדת, מביאה את הנשמה שלך אל הסיור, מעלה מהאוב את הנשמה של תל אביב אל תוך נשמת המאזינים.
את ממש עוסקת בסוג של החייאת נפשות! ולא בציניות.
 

אורנית וניצן, קיבוץ ברעם

סיור מדריכים מיוחד עם מיכל ששון ביבי ה-אוטוריטה של תל אביב יפו. מקצועית, רהוטה, מלאת ידע, מרתקת. תודה

נצה גאן, מורה דרך

סיפורי יפו קולחים מפיה של מיכל ברהיטות, תוך כדי הליכה שמענו על הבליל היפואי המורכב מהפאזל שבין הזמנים, מרונים וקופטים, בן-גוריון, נטע ברזילי ודג'אני, יהודים נוצרים ומוסלמים, אז ועתה, לפני, תוך כדי ואחרי. כמו שקיויתי בהתכתבות הממושכת בין ובמהלך הסגרים, מיכל התגלתה כמדריכה מרתקת, שחיה את הנושא, אגב, היא באמת חיה שם.
היסטוריה, ארכיטקטורה, דתות, הומניות, חלוציות, מלחמות וכובשים, עיצבו את פני העיר למה שהיא בהווה. מיכל נוגעת בכולם במהלך הסיור.
הלאה, כולנו עדים למרקם הרגיש של חיים בצוותא, בטיול עם מיכל ראינו צד מחמם לב, בבית המכניס אורחים של אורה והשייח' איהאב.
הם דו קיום משל עצמם, לא סמלים ולא נושאי דגל, שניים שהתאהבו, המתעקשים על הזכות לחיות יחד כמשפחה עם שלושת בניהם, אחרי שהתגברו על חרמות מהמשפחות בשני הצדדים.
אין כמו יפו, אין כמו יפו עם מיכל!
 

נורית פלד

דילוג לתוכן