סיור ביפו עג'מי

מסלול בשכונת עג'מי

עג'מי, החיים עצמם

עג'מי 2009, הסרט, לא השכונה, השאיר עלי את חותמו. דרמת פשע מטלטלת בשכונה יפואית, השחקנים, תושבי השכונה, חסרי ניסיון במשחק ועטורי ניסיון חיים. בעקבות הסרט השכונה אמנם פרצה אל תודעת הציבור אבל אני מדריכת טיולים תל אביבית ותיקה עוד לא דמיינתי ששלוש שנים אחר כך  אבחר בה כמקום מגורי.

שכונת עג'מי יפו - קווי הגבול של השכונה

את קווי הגבול של השכונה ניתן לשרטט על המפה אך טיול רגלי בה יבהיר עד כמה הגבולות מטושטשים. עג'מי נבנתה כאחת משכונות רבות שנבנו עם  התרחבותה  של יפו במאה ה 19, שכונות אתניות של  יהודים, נוצרים ומוסלמים כל שכונה היופי שלה והסיפור שלה.

טיול בשכונת עג'מי לוקח אותנו בין ים לסמטאות, בין ישן לחדש, בין פעם לעכשיו. המבנים ההדורים לצד מבנים מרופטים מעידים לא רק על שיני הזמן כי אם גם על מלחמות ותהפוכות שלטוניות. בין הרעש לשקט שכאן אני אוהבת להקשיב לצלילים: קול המואזין  המתחלף בצלצול פעמוני הכנסייה, צלילי נגינת העוד שבוקעים פה ושם מחלון של חמארה מקומית,  קרקור תרנגולים ופעיית כבשים, לעת ערב מפלחים את האוויר פיצוצי  זיקוקים צבעוניים המרמזים על חתונה. אישית בפינה הסודית שלי אני מתמכרת עם המטיילים לצלילי נבל של נגנית מופלאה.

בעג'מי אפשר גם להתאהב דרך הבטן. לצד התורים הארוכים בחומוסיות המפורסמות שבשכונה אבו חסאן או קלבוני  פזורות מאפיות הבייגלה מפורסמות לא פחות וכמובן  כמה ממוסדות הקפה שעם ריחם אני אוהבת להתעורר בבוקר. אם מדברים על ריח אז אין כמו לשבת בטיילת הים, שרועים על הדשא או ישובים על ספסל ולהתמכר לריח הים, מה שמזכיר שעוד לא דברנו על ארוחת דגים יפואית.

יותר מהכל אני מחפשת את המאכלים המסורתיים אותם אפשר לטעום בעיקר בבתים. בידיים אוהבות לשות הנשים את הבצק וממלאות אותם בתבלינים עם סיפור. אני אוהבת את המפגש האנושי ואת הסיפור בקצה המזלג.

כשאני משוטטת בשכונה שלי להנאתי אני אוהבת להתבונן בדלתות. כאן אפשר למצוא אין סוף מיוחדות. אני יודעת שמעבר לכל אחת מהן יש סיפור אנושי מיוחד לא פחות ואני סקרנית לגלות אותו, לפתוח דלת תרתי משמע. מפגשים שאני חושפת גם למטיילים שלי אם מתאפשר.

בעיתונות ובטלוויזיה מדברים על יפו בהקשר של ג'נטריפיקציה ושווי נדל"ן  עג'מי הסרט עוסק  בפשע  אבל הסיפור כאן הוא הרבה יותר מרתק ומורכב מזה. לכן מומלץ לצאת מהכורסא ולחוות את המקום בעצמכם. כאן מומלץ לסייר עם מדריך,  במקרה שלי עם מדריכה מקומית ולגלות לצד כל אלה את תמצית הקסם של המקום.

עג'מי היא השכונה שלי. המקום בו בחרתי לחיות ולגור. ואת הסיפור שלי בבית שלי אני שוזרת בסיור. כאן אני הולכת  לישון ומתעוררת אל תוך רקמת החיים  העדינה והמאוד מיוחדת.

העיר יפו - מהערים העתיקות בעולם

יפו, אחת מהערים העתיקות בעולם, מתפתחת במאה ה19 בצעדי ענק. מסביבה נבנות סכנאות (שכונות) כפריות ועירוניות. יפו העיר המודרנית קולטת לתוכה אנשים, רעיונות וחידושים.

סיורים ביפו

נעים להכיר, אני מיכל, מורת דרך מוסמכת חיה ונושמת ללא הפסקה את העיר. ביום יום אני לוקחת איתי אנשים לצעוד עם דופק העיר, לגלות אותה לחוות ולהתרגש. בסיורים אנחנו מטיילים בין פינות מוכרות לפינות חבויות, בין מציאות לבין חלום, בין הנאה לבין ערך, כל פינה והסיפור שלה כל סיור והחן שלו. מורת דרך מוסמכת רק (כבר) למעלה מ – 30 שנים, בוגרת תואר ראשון ושני בלימודי ארץ ישראל, אבל לא מפסיקה ללמוד אותה לרגע: את עברה של העיר מספרים ארכיונים וסיפורים אישיים, אך גם את ההתרחשות העכשווית ומגמות ההתפתחות בה. זו העיר שבה אני חיה, עובדת ומבלה.

זו העיר שהתאהבתי בה לא ממבט ראשון אלא מתוך היכרות מתמשכת  תוך שאני נחשפת לערכים של רוח  ואסתטיקה הקשורים בה עד מאוד. יפו, כלת הים, שמתוכה צמחה תל אביב . יפו שמזכירה לי ימי בראשית עם קסם המזרח בין סמטאות וים, קסם  המיוחד רק לה. יפו בין ישן לחדש עם ריקמה אנושית עדינה ומיוחדת שמזמנת לי מפגשים מרתקים ומרגשים במרחבים אותנטיים אותם אשמח לחלוק עמכם.  

סיורים נוספים בשכונת עג'מי

סיור מפגשים ואנשים ביפו

סיור בעג'מי – דלתות נפתחות

מאחורי כל דלת יש סיפור אנושי,  ריח או צליל הבוקעים מבעדה לפעמים, מרמזים משהו. בסיור הדלתות נפתחות ואנחנו נפגשים עם האנשים שמאחוריהם. סיורים בשילוב מפגשים.

לקריאה >

המלצות בשכונת עג'מי

ריקמה אנושית

רקמה אנושית אותו יום, כמידי יום חלפתי על פני רחוב יפת מקצה לקצה. במעלה הרחוב הבחנתי במשקוף כחול לא מוכר. פתחתי את הדלת בסקרנות… מעבר

לקריאה >

בייגלה כשר לפסח

על פתח ביתה של עדן Eden Hevroni חלפתי פעמים רבות 'בדרך הבייגלה' הקבועה שלי ולא סתם הוא עורר בי סקרנות: את קיר הבנין הצמוד למאפיה

לקריאה >
סיור אוכל בשכונת עג'מי יפו

שחור קטן עם הל

כשריח הקפה הקלויי מתגנב אל אפי השכם בבוקר אני יודעת שחוניטו הנמרץ כבר החל את יומו וגם אצלי זמן לקום. חשבתם פעם? שעון מעורר בריח

לקריאה >

סיפורים בשכונת עג'מי

סרטונים על שכונת עג'מי

מפה של שכונת עג'מי

עג'מי, הפרסי בתרגום מילולי, היה ידידו של הנביא מוחמד, כך מספרת המסורת שמצביעה על קברו ביפו..

אם למדוד לפי אורך התור שהשתרך בפתח המסעדה הקטנה הרי שאפשר לקבוע בבירור שהשבת בתל אביב..

אני אוהבת לשוטט ברחובות העיר. הסיור בשכונת עג'מי שהיא הבית שלי מסקרן במיוחד. בכל פעם אני מגלה עוד משהו. 

יפו, שכונות רבות לה. בסיור נצא להכיר את השכונה הדרומית לעג׳מי, שכונת ג׳בליה או בשמה החדש יותר גבעת עליה.

דילוג לתוכן