רוצים להתאהב בתל אביב?
הרשמו עכשיו וקבלו סיפורים,
עידכונים ומידע על סיורים.
שם מלא
מייל
שלח>
מיכל ששון | סיורים בתל אביב ועוד...
נייד: 052-6620190
מייל: sassm@zahav.net.il
טיולי ימי הולדת
רוצים להעניק מתנה מיוחדת?
טיולי ימי-הולדת מיוחדים למבוגרים, המעוררים שמחה נוסטלגית עם טעם של פעם, בנימה אישית. מומלץ ביותר!
מחפשים רעיון ליום גיבוש?
רוצים לתת " זריקת מרץ" לעובדים? תשומת לב? אווירת ביחד? סיור בתל אביב עם הדרכה מהנה מטעינה וסוחפת, הוא התשובה.
התקשרו עכשיו, נגבש מסלול, וקדימה יוצאים לדרך...!
סיור בפלורנטין

פינות חמד בתל אביב מתוך הספרים והפעם לכבוד שבוע הספר שאותו אני כל כך אוהבת בחרתי להמליץ על הספר:

התחתית של תל אביב* / רון ברקאי ולטייל עמו בשכונת פלורנטין

"... כך התגלגלו הדברים שבגיל צעיר התחלתי לפנק את עצמי בספר שקניתי לי לכבוד יום הולדתי. כתבתי בו, בעמוד הראשון, הקדשה לכבוד האירוע, עטפתי אותו בתשומת לב בנייר מתנות מרשרש וקשרתי הכל בסרט צבעוני. החבילה הצנועה המתינה לי בפינת השולחן עד התאריך הנקוב בתעודת הלידה שלי, ואז הייתי מתענג על קריעת העטיפה ופתיחת הספר בעמוד הראשון..."
זה היה מנהגו של מאיר, אך בגיל 15 הוסיף טקס נוסף לחגיגת יום ההולדת שלו ...
אבל היום מאיר, שנובר באפילה, הוא ארכיאולוג שחופר באתר היסטורי אך גם בנבכי נשמתו המיוסרת. לא רק בדמותו ובשמו של מאיר יש היפוך במשמעות השם : אימו, בלה= יפה אך למעשה אישה שבלתה מתפרנסת כתופרת אך תפרנית) ו " מנסה בכל כוחה לשכוח אירועים מעברה", ובעלה שלמה ( מלך?) כל חייו לבוש בתחתונים וגופייה אפורים. וכמובן רקפת ( פרח נחבא וצנוע) אשתו הפראית ,שמאלפת נמרים. שמחה השכנה, שמיקצועה מטהרת המתים, ולא היתה שמחה בחייה ,ועוד אחרים.
מאיר יוצא אל תחנת הרכבת התחתית " פלורנטין" – כשערימת ניירות מודפסים מתחת לבית שחיו, וחושש "שמא תמצית חיי תישמט מידי". הוא נכנס אל הקרון אך הוא נתקף בהזיות שמחזירות אותו אל "התחתית של תל אביב" ואל זיכרונות הילדות בפלורנטין. חזרתי בעקבות מאיר ל"סטמבול" וניסיתי לגלות את הבית שהחשיכה אפפה אותו " ניגוד גמור לאור הנגוהות שפרץ מבתי השכנים". הסתובבתי בין בתי המלאכה של צריפי פלורנטין " בעל מלאכה זה מהקישקעס, לא מקשקושים! "צעדתי ברחוב מזרחי נכנסתי לבית יאיר, והמשכתי דרך רחוב הקישון עד לבית רומנו שכן, לפחות פעמיים בשנה " בלה , אמי המנוחה, נהגה לגרור אותי לבית רומנו... אך אפילו לי, בנה הקטן לא היה קשה להבחין בכך שהביקורים בבית רומנו היו דרכה של אמי לחמוק ולו לשעה קלה, אל מחוץ לחוצות הבדידות שסגרו על חייה... וכך יצאנו אם ובנה (ואני בעקבותיהם)למסע כיבושים והרפתקאות בין בדים, שטיחים כפתורים ואבזמים". המשכתי בין מסילת הרכבת, לפינה בה נהגה לעמוד רוחמה הזונה, , תוך שאני מנגבת מידי פעם את אגלי הזיעה " כי הזיעה היתה האובססיה הגדולה של בלה".
יחד עם מאיר, הילד וזהרה ,הילדה הגעתי עד לכנסיה הרוסית . שלא כמותם, עמדתי שעה ארוכה מחוץ לחומה הגבוהה ששערה סירב להיפתח למרות צילצוליי העקשניים , עד אשר הגיעה קבוצת תיירים פרובוסלביים עטופים מכף רגל ועד ראש. חמקתי ביניהם לתוך הכנסיה ניסיתי לשמוע את מה ששמע מאיר אך לא שמעתי ולכן שמתי פעמיי אל כנסייה ידידותית הרבה יותר ושם שמעתי את הצלילים...
הרבה סודות מלווים את הסיפור חלקם מתבהרים וחלקם השאירו בי סימני שאלה ותהייה. את הספר נהניתי לקרוא ואני ממליצה גם לכם. ואולי אחרי שתסיימו תצטרפו ל"סיור- סיפור" בעקבות "התחתית של תל אביב ושכונת פלורנטין"

*את הספר התחתית של תל אביב ,קראתי, אך חזרתי אליו בעקבות שיחת טלפון, מחוג ספרותי, שלמדו את הסיפור וביקשו ממני סיור על הסיפור. כמובן שמייד נרתמתי למשימה...
 

מאמרים נוספים בנושא