רוצים להתאהב בתל אביב?
הרשמו עכשיו וקבלו סיפורים,
עידכונים ומידע על סיורים.
שם מלא
מייל
שלח>
מיכל ששון | סיורים בתל אביב ועוד...
נייד: 052-6620190
מייל: sassm@zahav.net.il
טיולי ימי הולדת
רוצים להעניק מתנה מיוחדת?
טיולי ימי-הולדת מיוחדים למבוגרים, המעוררים שמחה נוסטלגית עם טעם של פעם, בנימה אישית. מומלץ ביותר!
מחפשים רעיון ליום גיבוש?
רוצים לתת " זריקת מרץ" לעובדים? תשומת לב? אווירת ביחד? סיור בתל אביב עם הדרכה מהנה מטעינה וסוחפת, הוא התשובה.
התקשרו עכשיו, נגבש מסלול, וקדימה יוצאים לדרך...!
הצפון הישן של תל אביב

ועד הים הגדול / אסתר קון הוצאת מטר


"...ביום ההוא היה חם במיוחד. ירושלים בערה כמו כבשן.. הלכתי לאורך רחוב יפו... הייתי מוכרח להסתלק משם מהר לפני שאמצא את עצמי ... יחד עם כל המשוגעים מהמחנות... עליתי על האוטובוס הראשון שראיתי... לאן זה בחורצ'יק? ואני אמרתי לא יודע לאן. תיקח אותי לאיפה שאתה רוצה. אפילו לג'יהנום" ... ולקח אותי לתל אביב. "
אני קוראת בספר ויכולה לראות אותם, את שייע גלר ניצול שואה , את נושה אשתו הקטנה שאותה הוא פוגש לראשונה בים תל אביב " בפיסת חול פנויה" , את השכנים , כל אחד וסודותיו הכמוסים.
אני כבר מתהלכת בשכונת הנמל ,בין הקיוסק, הסנדלריה ( "שמואל הבולגרי שאמרו עליו שהוא הסנדלר הכי טוב בתל אביב") הקצב וחנות הדגים וברוך הסלוניקאי שפתח מספרת גברים אם כי לא התמצא בתספורות אבל "התפרנס יפה בזכות הזורנלים שהשאירו לו פעם מלחים יוונים" עוברת ליד בית הקולנוע החשוך ושומעת קולות " שם היה אפשר לבכות בשקט... זה היה מקובל אז לבוא לקולנוע ולבכות בפרטיות".
אני עומדת עם שייע בדירה הקטנה עם המטבח והמרפסת (נושה מכינה לנו צלחת עוגיות) ורואה את הנמל והים, הים ששייע אמר עליו " אם מישהו היה שואל אותי מהו המקום שבו אני מרגיש הכי בטוח בעולם, לא הייתי חושב פעמיים ועונה שחוף הים של תל אביב הוא המפלט הבטוח שלי... שלמרבה המזל נמצא לא יותר משלוש דקות הליכה מהבית שבו אני גר. "
סיפור של אנשים קטנים וסיפורים מרגשים סיפור של אהבה וכאב הכל בשכונה קטנה בצפון הישן של תל אביב.

אגב , הבית של שייע ונושה נמצא ברחוב סמבטיון, אל תחפשו כי אין רחוב כזה... (סמבטיון : נהר אגדי שלפי המסורת גלו אליו עשרת השבטים), אבל כדאי ללכת ולהתהלך ברחובות הצדדיים והקטנים שהיו פעם שכונת בעלי גמלים, שכונת עובדי תנובה, שכונת פועלים ו'..) להלך ולדמיין...כי בבן יהודה תמצאו רק מעדניות, ספרי צמרת ואת בוטיק הנעל...
 

צירוף מקרים – התקשרה אליי מיכל להזמין טיול יום הולדת לאביה שגדל בתל אביב , בצפון הישן . כשהתחלנו לבנות את הטיול מתוך הסיפור האישי מצאנו שלהורי "ילד" היום הולדת היה בשכונת מזרחי ( דרום תל אביב) בית חרושת לגזוז בשם "סמבטיון".

 

מאמרים נוספים בנושא